Governors

Mr Michael Moragia Nyachae
Chairperson
Mr Ngunze Mbuvi
Vice-Chairperson
Mr Robin Buruchara
Member
Mr Christopher Foot
Member
Mr Colin Jackson
Member
Mrs Zoe Nightingale
Member
Dr Linda Kangara
Member
Mrs Geraldine Wangia
Member
Mrs Julie Nyangaya
Member
Mr Geoffrey Ndugwa
Member
Mrs Maz Brown
Member

School Executive

Mr John Baugh
Executive Director
Mr Andrew Boulle
Senior School Headmaster
Mr Fergus Llewelyn
Prep School Headmaster
Mrs Irene Sakuda
Financial Director
Mr Wayne Hackman
Chaplain

Whole School Management

Mrs Francisca Gichuru
Director of Admissions
Ms Janet Ndiho
HR Director
Mr Cliff Hunter
Facilities Manager
Mrs Judy Mucheru
Assistant Bursar

Senior School Senior Staff

Miss Susan Hobkinson
Head of Main School
Mr Jonathan Andwati
Head of College
Mr Chris Draper
Deputy Head (Academic)
Mr Mark Buckler
Deputy Head Pastoral, Head of Creative Arts
Miss Winfred Mbithe
Assistant Head (Co-curricular)
Mr Chris Otieno
Development Director
Mr Dylan Mathias
Houseparent, Leader of Timetabling & Data Analysis, Teacher of Mathematics
Mrs Priscilla Jean-Louis
Senior Teacher

Prep School Senior Staff

Mrs Claire Scott
Deputy Head (Pastoral)
Mr James Gore
Deputy Head (Academic)
Mr Stephen Foster
Director of Co-Curricular
Mr Alenga Luvai
Assistant Head (Routines)
Mrs Karen Andrews
Assistant Head (Pastoral)
Mr David Spragg
Assistant Head (Academic)

Teachers

Prep School Teachers  

 

Miss Tina Agunda Sports Coach
Miss Mercy Mashipei KS1 Teacher
Miss D Anastasi Events Co-ordinator, Riding Manager, Key Stage 2 Teacher
Mr Alaistar Groom Teacher of Maths and History
Miss Sydney May Head of the Learning Success Centre, Head of Drama
Madame Murielle Baugniet Head of French
Mr Hanad Richter Head of Science
Mrs Winnie Njoroge Teaching Assistant
Mrs Shiona Nightingale Learning Support Teacher
Mr William Mortimore Head of Religious Studies
Ms Magda Ndegwa EYFS Teacher
Ms Tigray Habtu KS1 Teacher
Mrs Nerida Draper Teacher/ Librarian
Mrs Tracy Spragg Learning Support Teacher
Mr Victor Imbuye LAMDA Instructor
Mrs Florence Groom EYFS Teacher
Mrs Julia Luvai Director of Music, Teacher of Maths, Houseparent Senior Girls
Miss Ottilie Macpherson KS2 Teacher
Miss Sarah Curry Head of Design and Food Technology
Mr Bobby Ochieng Tennis Coach
Mrs Shirleen Imbuye Teaching Assistant
Mrs Karen Hackman Key Stage 1 & 2 Coordinator, Year 5 Form Teacher
Mrs Grace Mwenda Year 4 Teacher
Mrs Claire Boulle Assistant Teacher
Mrs Sarah Lakiotakis Head of Computing
Miss Claire Hirons Head of Art
Miss Alice McCarthy Key Stage 2 Teacher
Mr Ibrahim Mapetla Swimming Coach
Mr Jo Morgan Director of Sport
Mr Duncan Lannon KS3 English Teacher
Miss Ashley Lannon Year 6 Form Teacher
Senior School Teachers
Mr Atigala Luvai Director of Music
Mr Oliver Robinson Houseparent, Teacher of Religious Studies
Mr Jamie Scammells Head of Physics, Teacher of Chemistry
Mr Mwenda Munene Head of Academic Computing & ICT, Exams Officer, Assistant Houseparent
Mr Nicholas Rukenya Head of Adventure and Outdoor Education
Mr Chris Otieno Head of Social Studies, Economics and Business Studies, Assistant Houseparent
Mrs Sarah Aston Teacher of English and Learning Success
Mr Patrick Njoroge Teacher of Business Studies, Economics
Mr Nicholas Martyn Head of Science/Physics Teacher
Miss Juliette Kilanya Head of Modern Foreign Languages, Teacher of French
Miss Winfred Mbithe Head of Sociology
Mrs Katherine Mubiru-Lwanga Teacher of French, German
Mr David Russell Peri- Music Teacher
Miss Gillian McCullough Teacher of English
Mr Dylan Mathias Houseparent, Head of Mathematic
Mrs Sheenagh Mathias Houseparent, Teacher of History, Head of PSHE
Mr Sam Maloba Houseparent, Teacher of French
Mr Edward Ngaanga Teacher of Chemistry/Physics GCSE
Mr David Lipscomb Head of Chemistry, Teacher of Physics
Dr Clare Russell Head of Biology/Biology Teacher
Mr Victor Imbuye LAMDA Instructor
Ms Christine Sealey Head of Psychology
Mr Thomas Andrews Director of Sports
Mrs Dorcas Gichuhi-Kagonia Teacher of Mathematics & Physics
Mrs Ruth Buckler Teacher of ICT and LSC
Miss Esther Wamugunda Teacher of English
Mr Abdullahi Afubwa Teacher of Mathematis & Further Mathematics
Mr Jonathan Aston Head of Geography
Mr Bobby Ochieng Tennis Coach
Mrs Sally Andwati Teacher of English, Head of Careers
Mrs Fiona Wace Teacher of Maths and Chemistry
Mr Paul Ikaa Teacher of Mathematics
Miss Sarah Curry Teacher of Design Technology
Mr Caleb Ojwang Teacher of PE
Mrs Carol Heath Smith Head of Learning Success
Ms. Rachel Coombe Head of Religious Studies, Teacher of History
Mr Mike Okidia Teacher of ICT
Ms Tammy Moodley Head of Drama and Theatre Studies
Mr Graham Twigger Teacher of History, English & Sociology
Mr Timothy Hutton Teacher of Economics & Business Studies
Mrs Pamela Galgalo Teacher of Business Studies/Economics
Mrs Liz Nyariki Head of English, Psychology, Assistant Houseparent
Mr Paul Okuku Music Tuition
Miss Julie Mungai Administrative Officer for College, Teacher of PSHE
Mrs Hilda Onyango Houseparent, Head of Humanities, History
Mrs Violet Ojwang Teacher of Chemistry, Biology
 Miss Patricia Kuria Teacher of Spanish and Business Studies
Mr Peter Keay Head of Arts & Teacher of Arts
 

Administrative Staff

Mr John Ngugi Network Administrator
Miss Cynthia Kiptoo Prep School Receptionist and Reprographics
Mr Martin Shikuku Sports Center Manager
Mrs Esther Cheress Secretary, Senior School
Mr Simon Ngumbi System Developer
Miss Roberta Mulli Senior School Headmasters’ Executive Assistant
Miss Carol Mosiany Prep School Headmaster PA
Mrs Alice Okidia Houseparent, Finance and Procurement Manager
Mr Dominic Nganga Cashier
Miss Miriam Kimama Prep Shop Manager and Housing Administrator
Mrs Jacquie Maloba Bursar’s PA & House Parent
Mr Brian Chiveli Mulheim Security Officer
Mrs Mary Wafula Admissions Registrar – Prep School
Mrs Mary Mutiso Catering Manager
Mrs Mathandi Shikwati Admissions Registrar – Senior School
Mr Fidelis Kivindyo Science Technician
Mr Kennedy Mumina Science Technician
Mr Eyan Mathenge Network Administrator
Ms Judith Ndirangu PA Development office
Miss Sussy Odinga Librarian
Mrs Jacky Sitwai Reprographics
Mr Jacob Okeche Buildings Manager
Mr Jonathan Katana Accountant
Mr Isaac Kimegero Accounts Assistant
 

Medical & Pastoral

Dr Jonathan Thurlow School Doctor
Miss Veronica Wairimu School Nurse
Mrs Josephine Marete School Nurse
Miss Lucy Waweru School Nurse
Mr James Kariuki Medical Assistant
Miss Purity Mwangi School Nurse
Mrs Fidelia Lichoti School Nurse, Medical Centre Coordinator
Miss Winfred Kusimba Prep School Matron (Junior Girls)
Miss Truphena Opindo Prep School Matron (Senior Girls)
Mrs Susan Mukuna Prep School Matron (Senior Girls)
Miss Gladys Nduta Prep School Matron
Mrs Veronica Thiongo Prep School Matron (Junior Boys), Senior Matron
Mrs Hellen Magawi Prep School Matron (Senior Boys)
Mrs Eunice Opicha Senior School Matron
Mrs Loice Murithi Senior School Matron
Mrs Rose Mureiithi Senior School Matron
Mrs Bilha Barnett Senior School Matron
Miss Yvonne Opindo Boarding Co-ordinator, Prep School Matron (Senior Boys)
Miss Faith Larkin Prep School Gap Student
Mrs Sarah Otemo Senior School Matron
Miss Carol Amatta Prep School Matron (Junior Boys)
Mr Raymond Salaoni Graduate Assistant (Prep School)
Mrs Elaine Laboso Graduate Assistant – Senior School
Mr Jonathan Murunga Senior School Graduate Assistant
Miss Faith Njiru Senior School Graduate Assistant
Mr Tony Laboso Senior School Graduate Assistant
Miss Alice Foster Gap Student
Miss Sarah Hubbard Gap Student
 

Chaplaincy

Rev Ben Shikwati Assistant Chaplain
Miss Akech Aimba Assistant Chaplain