Menu Menu
 

People

Governors

The role of the Board of Governors is to set the strategic direction of the School, oversee the work of the Executive, safeguard the School’s assets and reputation, ensure legal and regulatory compliance, and promote good governance. The School’s governing body comprises up to a maximum of fifteen governors who are invited to join the Board for a term of three years after which they retire but may offer themselves for re-election. Governors may serve up to a maximum of 4 terms. The full Board of Governors meet three times per year, once per academic term.  Governors may also be invited to serve on board sub-committees depending on their particular skills, these sub-committees also meet termly to discuss particular areas of the School and report back to the full Board.  Governors are invited to join the Board for the knowledge, skills and experience that they can bring to the Board.  Membership of the Board is regularly reviewed to ensure that a broad range of professions, skills and experiences are represented at any one time.  All Governors act on a voluntary basis, as a  ‘company limited by guarantee’, the School is a not-for-profit institution and none of the Governors receive any remuneration nor stand to gain financially by their respective roles on the Board.

Governors of the School at present are as follows:

Correspondence to the Chair of Governors should be sent to:

Mr Michael Moragia Nyachae, Chair of Governors, St. Andrew’s School Turi, Private Bag, Molo, Kenya

Mr Michael Moragia Nyachae
Chairperson
Mrs Janey Leakey
Vice-Chairperson
Mr Robin Buruchara
Member
Mr Christopher Foot
Member
Mr Colin Jackson
Member
Mrs Zoe Nightingale
Member
Dr Linda Kangara
Member
Mrs Geraldine Wangia
Member
Mrs Julie Nyangaya
Member
Mr Geoffrey Ndugwa
Member
Dr Gachao Kiuna
Member
Mrs Maz Brown
Member
Mr Ngunze Mbuvi
Member

Whole School

Mr John Baugh
Director
Mr Andrew Boulle
Senior School Headmaster
Mr Fergus Llewelyn
Prep School Headmaster
Mr Wayne Hackman
Chaplain
Mrs Irene Sakuda
Finance Director
Mrs Francisca Gichuru
Director of Admissions
Ms Janet Ndiho
HR Director
Mr Chris Otieno
Development Director
Mr Cliff Hunter
Facilities Manager
Mrs Judy Mucheru
Assistant Bursar

Senior School

Mr Chris Draper
Deputy Head (Academic)
Mr Mark Buckler
Deputy Head Pastoral, Head of Creative Arts
Mr Jonathan Andwati
Head of College
Miss Susan Hobkinson
Head of Main School, Teacher of Geography
Miss Winfred Mbithe
Assistant Head (Co-curricular)
Mrs Priscilla Jean-Louis
Senior Teacher

Prep School

Mr James Gore
Deputy Head (Academic)
Mrs Claire Scott
Deputy Head (Pastoral)
Mr Stephen Foster
Director of Co-Curricular
Mr Alenga Luvai
Assistant Head (Routines)
Mrs Julia Luvai
Assistant Head (Pastoral)
Mr David Spragg
Assistant Head (Academic)

Prep School

Miss Tina Agunda
Sports Coach
Mrs Nerida Draper
Teacher/ Librarian
Miss D Anastasi
Events Co-ordinator, Riding Manager, Key Stage 2 Teacher
Mr Alaistar Groom
Teacher of Maths and History
Miss Sydney May
Head of the Learning Success Centre, Head of Drama
Mr Hanad Ritcher
Head of Science
Mrs Winnie Njoroge
Teaching Assistant
Madame Murielle Baugniet
Head of French
Mrs Shiona Nightingale
Learning Support Teacher
Mr Ibrahim Mapetla
Swimming Coach
Ms Magda Ndegwa
EYFS Teacher
Mrs Tigray Habtu
KS1 Teacher
Mrs Julia Luvai
Director of Music, Teacher of Maths, Houseparent Senior Girls
Mrs Florence Groom
EYFS Teacher
Mrs Tracy Spragg
Learning Support Teacher
Mr Duncan Lannon
KS3 English Teacher
Miss Mercy Mashipei
KS1 Teacher
Mr Victor Imbuye
LAMDA Instructor
Miss Ottilie Macpherson
KS2 Teacher
Miss Sarah Curry
Head of Design and Food Technology
Mr Bobby Ochieng
Tennis Coach
Mrs Shirleen Imbuye
Teaching Assistant
Mrs Karen Hackman
Key Stage 1 & 2 Coordinator, Year 5 Form Teacher
Mrs Grace Mwenda
Year 4 Teacher
Mrs Sarah Lakiotakis
Head of Computing
Mr Jo Morgan
Director of Sport
Miss Claire Hirons
Head of Art
Mrs Claire Boulle
Assistant Teacher
Mr William Mortimore
Head of Religious Studies
Mrs Alice McCarthy
Key Stage 2 Teacher

Senior School

Mr Atigala Luvai
Director of Music
Mr Oliver Robinson
Houseparent, Teacher of Religious Studies
Mr Jamie Scammells
Head of Physics, Teacher of Chemistry
Mr Mwenda Munene
Head of Academic Computing & ICT, Exams Officer, Assistant Houseparent
Mr Nicholas Rukenya
Head of Adventure and Outdoor Education
Mr Nicholas Martyn
Head of Science/Physics Teacher
Mrs Sarah Aston
Teacher of English and Learning Success
Mr Chris Otieno
Head of Social Studies, Economics and Business Studies, Assistant Houseparent
Mr Paul Okuku
Music Tuition
Mrs Hilda Onyango
Houseparent, Head of Humanities, History
Mrs Violet Ojwang
Teacher of Chemistry, Biology
Mrs Liz Nyariki
Head of English, Psychology, Assistant Houseparent
Mr Patrick Njoroge
Teacher of Business Studies, Economics
Mrs Pamela Galgalo
Teacher of Business Studies/Economics
Miss Julie Mungai
Administrative Officer for College, Teacher of PSHE
Miss Juliette Kilanya
Head of Modern Foreign Languages, Teacher of French
Miss Winfred Mbithe
Head of Sociology
Mrs Katherine Mubiru-Lwanga
Teacher of French, German
Mr David Russell
Peri- Music Teacher
Miss Gillian McCullough
Teacher of English
Mr Dylan Mathias
Houseparent, Leader of Timetabling & Data Analysis, Teacher of Mathematics
Mrs Sheenagh Mathias
Houseparent, Teacher of History, Head of PSHE
Mr Sam Maloba
Houseparent, Teacher of French
Mr Edward Ngaanga
Teacher of Chemistry/Physics GCSE
Mr David Lipscomb
Head of Chemistry, Teacher of Physics
Dr Clare Russell
Head of Biology/Biology Teacher
Miss Patricia Kuria
Teacher of Spanish and Business Studies
Mr Peter Keay
Head of Arts & Teacher of Arts
Mr Victor Imbuye
LAMDA Instructor
Ms Christine Sealey
Head of Psychology
Mr Thomas Andrews
Director of Sports
Mrs Dorcas Gichuhi-Kagonia
Teacher of Mathematics & Physics
Mrs Ruth Buckler
Teacher of ICT and LSC
Miss Esther Wamugunda
Teacher of English
Mr Abdullahi Afubwa
Teacher of Mathematis & Further Mathematics
Mr Bobby Ochieng
Tennis Coach
Mr Jonathan Aston
Head of Geography
Mr Anthony Conlon
Head of Design Technology
Mrs Fiona Wace
Teacher of Maths and Chemistry
Mrs Sally Andwati
Teacher of English, Head of Careers
Mr Paul Ikaa
Teacher of Mathematics
Miss Sarah Curry
Teacher of Design Technology
Mrs Carol Heath Smith
Head of Learning Success
Mr Caleb Ojwang
Teacher of PE
Ms Tammy Moodley
Head of Drama and Theatre Studies
Mr Mike Okidia
Teacher of ICT
Ms. Rachel Coombe
Head of Religious Studies, Teacher of History
Mr Graham Twigger
Teacher of History, English & Sociology
Mr Timothy Hutton
Teacher of Economics & Business Studies

Chaplaincy

Mr Wayne Hackman
Chaplain
Rev Ben Shikwati
Assistant Chaplain
Miss Akech Aimba
Assistant Chaplain

Administrative Staff

Mr John Ngugi
Network Administrator
Mr Martin Shikuku
Sports Center Manager
Mr Simon Ngumbi
System Developer
Mrs Claire Boulle
Director’s PA
Mrs Jacquie Maloba
Bursar’s PA & House Parent
Miss Carol Mosiany
Prep School Headmaster PA
Miss Roberta Mulli
Senior School Headmasters’ Executive Assistant
Mrs Esther Cheress
Secretary, Senior School
Miss Cynthia Kiptoo
Prep School Receptionist and Reprographics
Mr Christopher S Mosobo
System Developer
Grace Sitat
HR Manager
Pauline Avisa
Stores Manager
Mrs Alice Okidia
Houseparent, Finance and Procurement Manager
Mr Dominic Nganga
Cashier
Miss Miriam Kimama
Prep Shop Manager and Housing Administrator
Mr Edgar Meeme
Digital Marketing Executive
Mrs Mary Wafula
Admissions Registrar – Prep School
Mrs Mathandi Shikwati
Admissions Registrar – Senior School
Mrs Mary Mutiso
Catering Manager
Mr Fidelis Kivindyo
Science Technician
Mr Kennedy Mumina
Science Technician
Ms Judith Ndirangu
PA Development office
Miss Sussy Odinga
Librarian
Mrs Jacky Sitwai
Reprographics
Mr Eyan Mathenge
Network Administrator
Mr Jacob Okeche
Buildings Manager
Mr Jonathan Katana
Accountant
Mr Isaac Kimegero
Accounts Assistant
Mr James Kimani
Transport & Safety Coordinator

Medical & Pastoral

Dr Jonathan Thurlow
School Doctor
Miss Veronica Wairimu
School Nurse
Miss Lucy Waweru
School Nurse
Mrs Josephine Marete
School Nurse
Miss Purity Mwangi
School Nurse
Mr James Kariuki
Medical Assistant
Mrs Fidelia Lichoti
School Nurse, Medical Centre Coordinator
Miss Winfred Kusimba
Prep School Matron (Junior Girls)
Miss Truphena Opindo
Prep School Matron (Senior Girls)
Mrs Susan Mukuna
Prep School Matron (Senior Girls)
Mr Tony Laboso
Senior School Graduate Assistant
Miss Gladys Nduta
Prep School Matron (Junior Girls)
Miss Carol Amatta
Prep School Matron (Junior Boys)
Mrs Veronica Thiongo
Prep School Matron (Junior Boys), Senior Matron
Mr Jonathan Murunga
Senior School Graduate Assistant
Mrs Eunice Opicha
Senior School Matron
Mrs Loice Murithi
Senior School Matron
Mrs Rose Mureiithi
Senior School Matron
Mrs Bilha Barnett
Senior School Matron
Miss Yvonne Opindo
Prep Boarding House Co-ordinator (Senior Boys)
Miss Faith Njiru
Senior School Graduate Assistant
Mrs Sarah Otemo
Senior School Matron
Mrs Hellen Magawi
Prep School Matron (Senior Boys)
Mr Raymond Salaoni
Graduate Assistant (Prep School)
Miss Rosie Walker
Gap Student
Miss Faith Larkin
Gap Student
Mr Will Hardman
Gap Student
Miss Sarah Hubbard
Gap Student
Miss Alice Foster
Gap Student
Miss Rhodah Kuira
Graduate Assistant – Senior School
Miss Elaine Araka
Graduate Assistant – Senior School
Mr Hillary Soita
Graduate Assistant – Senior School
Miss Judith Odhiambo
Graduate Assistant – Senior School